Bítovčice
Obec Bítovčice se nachází v jižní části Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce v rozmezí 440–607 m.n.m., 15 km jihovýchodně od Jihlavy. Okolí vytváří romantickou krajinu kolem řeky Jihlavy a dvou potoků, Křenického a Kamenického. V blízkosti obce je rekreační oblast s krásnou přírodou, protkaná cyklostezkami.
Sám název obce Bítovčice se poprvé objevuje v podobě Byetobczicz v r. 1360. Jednalo se o osídlení na pravém břehu, které se tehdy také nazývalo Ulička (Vliczka), později Dolní Bítovčice (pozor, rozlišení na Dolní a Horní Bítovčice je až z r. 1720). Lze předpokládat, že osada byla v nejstarších dobách své existence součástí rokštejnského panství, farou náležela do Střížova. Na konci 14. stol. se centrem panství stala Brtnice a celý majetek získali Valdštějnové.
Bítovčice se rozkládají po obou stranách řeky Jihlavy, po jejíž pravé straně běží silnice z roku 1895, po pravé železniční trať z roku 1871. Snad to způsobila chudoba obce, snad časté záplavy do široka se zvedající všeničící řeky, že se ves nemůže pyšnit nějakou výjimečnou památkou. Své místo v urbanismu obce má jistě návesní pseudoslohová kaple v Horních Bítovčicích stejně tak řada dominantních křížů v obou částech vsi.
Pro svou nepřehlédnutelnost je však snad nejznámější malý bezcenný barvotiskový obrázek "Svaté Rodiny" na skalních výchozu vpravo silnice do Luk nad Jihlavou, který upoutá nejen okolojdoucí či jedoucí, ale i cestující vlakem po trati na druhé straně řeky. Z dalších zajímavostí uveďme i nebývalý počet "pokladů" nalezených v Bítovčicích. Tak 8. 4. 1909 vykopal Václav Čermák na svém poli džbánek s 1216 mincemi (nejvíce zde bylo pražských grošů Václava IV.). V roce 1910 byl za neznámých okolností nalezen dalších soubor, z kterého bylo zachyceno 312 mincí tolarové měny různých států Evropy. Konečně 17. 5. 1958 našli kopáči za domem č. 43 krabičku s 59 pražskými groši Jiřího z Poděbrad.