Ze stříbrné Jihlavy do kamenné Třebíče
ZE STŘÍBRNÉ JIHLAVY DO KAMENNÉ TŘEBÍČE
9.4.2015 Lidé a země str. 88 Vaše cesty
Jakub Hloušek Jihlava
Malebnou metropoli Kraje Vysočina a starobylou Třebíč propojila trasa dálkové cyklostezky. Ta na svém horním úseku podstatnou mírou kopíruje půvabné údolí řeky Jihlavy. A posléze svoji téměř stočtyřicetikilometrovou pouť ukončí v rakouském městečku Raabs.
Už jihlavský prolog připraví cyklistům pořádné zdržení.
Avšak velmi příjemné. Protože dávné stříbrné bohatství Jihlavy se přetavilo do velkolepě koncipovaného historického jádra. Svého času vzbudila Jihlava senzaci záhadným světlem na chodbách uvnitř podzemního labyrintu. Nyní se rozhodla odhalit další pozoruhodná místa zbrusu novou soustavou trojice městských naučných stezek.
Určitě nejatraktivnější představuje okruh, který nám ukáže Jihlavu v úplně odlišném světle. A to jako pevnost. Jihlava si totiž dodnes uchovala zhruba dvě třetiny původního opevnění. Středověké městské hradby důkladně zdokonalili Švédové. Ti následně slavné hornické město proměnili na nedobytnou základnu.
Kdo zatouží prozkoumat dějiny Jihlavy podrobněji, nechť se ještě chvíli zastaví na Jánském kopečku. Tam se schovává malý kostelík svatého Jana Křtitele, jeden z prvních svědků dlouhého vývoje města.
Pod jeho barokním pláštěm lze vystopovat fragmenty gotiky. Nicméně zbudován byl na základech podstatně starší svatyně. Kousek odtud již začíná trasa cyklostezky. Cyklisté se cestou obejdou bez namáhavého šlapání, jelikož skoro pořád pojedou z kopce. Současně putování údolím Jihlavy lze doporučit také pěším turistům. Zvláště když si ho rozdělí do více etap. Páteří se jim stane červené značení. A četné úseky cyklostezky si zároveň vychutnají i vyznavači pohybu na in-line bruslích.
Od Rokštejna k idylické Brtnici
Poblíž Přímělkova si cyklostezka odskočí do blízkého údolí říčky Brtnice, kde se vypínají monumentální trosky hradu Rokštejna. Poslední roky prochází jeho zříceniny celkovou rekonstrukcí. Přitom ještě před několika desítkami let mu hrozilo zatopení přehradou. Sluncem zalité ruiny hradu v sobě nesou temnou minulost.
Během archeologického průzkumu se podařilo nečekaně objevit kostru novorozeněte zazděnou do hradního zdiva. Hrůzný čin snad symbolizoval oběť věnovanou zdárnému průběhu stavby. Pod skalisky s hradem se rozprostírá široká údolní niva porostlá svěže zelenou travou. Tam se ve středověku leskla vodní plocha, pomocí níž byla posílena obranyschopnost Rokštejna. Pěším turistům lze na každý pád doporučit pokračování proti proudu Brtnice. Po příjemné procházce stinným údolím je čeká nádherná odměna, a to stejnojmenné městečko. Skrytý triumf Pojihlaví. Brtnice si stále uchovala idylickou tvář. Může za to především její poloha stranou veškerého ruchu.
Městečku vévodí rozsáhlý zámek. Ač hodně zdevastovaný, přesto je pozoruhodný. Za horkých letních dnů stoprocentně přijde k duhu posezení v chládku rázovité hospůdky umístěné do prostor renesanční radnice.
Přilehlá obytná zástavba už silně evokuje starodávná sídla kolem českomoravského pomezí, jako věhlasnou Telč, Dačice či Slavonice.
Jenže Brtnici zatím nepoznamenal masový turismus. Rozsáhlé lesy jihovýchodně od Brtnice tají skromné pozůstatky hrádku Střeliště. Zvenčí nepůsobí nijak mimořádně, ale u citlivějších osob vyvolá pobyt na tomto místě zvláštní mrazení, doprovázené pocity paniky. Tady zůstala zakleta neidentifikovatelná síla, která ostře chrání svoje teritorium před nezvanými vetřelci.
Kraj památek a drahocenných vltavínů
Hlavní magnety Třebíče mají jasné názvy: bazilika svatého Prokopa a bývalá židovská čtvrť na Zámostí. Obě památky zajistily Třebíči elitní postavení, neboť se svorně postaraly o zápis města do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Omračující detailně propracovaná krása vysokých kleneb, křehkých portálů i masivních kamenných sloupů krypty katolické svatyně zosobňuje souznění ohromné moci církve a středověké spirituality na rozhraní románské a gotické epochy. Naproti tomu pavučina uliček židovské čtvrti návštěvníkům přináší podmanivou příchuť tajemna. Ovšem Třebíč oplývá mnohem bohatší škálou zajímavostí. Například Městská věž u kostela svatého Martina se pyšní největšími věžními hodinami České republiky.
Podle některých pramenů jim též patří i evropský primát. Jižnímu okraji města vévodí silueta nádherně zachovalého větrného mlýna a moderna je zastoupena funkcionalismem Bohuslava Fuchse nebo industriálním komplexem bývalých Baťových závodů na Borovině s charakteristickým použitím režného zdiva.
Možná jste netušili, že známé vltavíny nejsou doménou jen jižních Čech. Tento unikátní drahý kámen se rovněž vyskytuje kousek za posledními třebíčskými domky. Pruh lokalit pak pokračuje směrem na Znojmo. A právě tady byly nalezeny dokonce největší naše ukázky vltavínů. Severně od Třebíče se zase pod vrstvami zeminy ukrývají obří ametysty. Avšak titul nejreprezentativnější ukázky neživé přírody okolí Třebíče určitě přísluší romantickým zákoutím přírodní památky Syenitové skály u Pocoucova.
PIVO JAKO KŘEN
Jihlava a Třebíč se mohou pochlubit dlouhou tradicí pivovarnictví. V Třebíči například sloužila ke skladování pěnivého moku dokonce chrámová krypta. Jen pro snadnější manipulaci s dřevěnými sudy musel být odstraněn jeden ze sloupů podpírajících klenbu. Obě města nyní přispěla svými díly do početné rodiny našich čerstvých minipivovarů. Produkty Radničního pivovaru v Jihlavě i třebíčský Podklášterní pivovar si už rychle stihly získat přízeň těch nejnáročnějších fajnšmekrů.
NÁŠ TIP PRO ČASNÉ JARO
Jen krátký skok od Třebíče leží víska Trnava. U ní se nachází přírodní památka Kobylinec. Každoročně s příchodem jara ji rozzáří stovky nafialovělých kalichů koniklece velkokvětého.
Důležité odkazy: